سفر به تنگ رغز

0 دقیقه زمان خواندن
سفر به تنگ رغز

سفر به تنگ رغز

اگر به‌دنبال سفرهای مهیج و ماجراجویانه هستید، ایران رزرو سفربه تنگه‌ای در غرب شهرستان داراب را که یکی از مکان‌های شگفت‌انگیز استان فارس است، به شما همراهان ایران رزرو پیشنهاد می‌کند.

تنگ رغز داراب نام تنگ یا دره‌ای است در بخش فسارود، در ۲۵ کیلومتری شمال‌غربی شهر داراب، در منطقه‌ای به نام حسن‌آباد، در جنوب شرقی استان فارس که از شمال به شهرستان‌های نی‌ریز و استهبان، از غرب به شهرستان فسا، از جنوب به شهرستان لار و زرین‌دشت و از شرق به استان هرمزگان محدود می‌شود.

در تنگه رغز آب و سنگ در برخوردی هزاران‌ساله انواع جلوه‌‌های زیبای معماری طبیعت را ایجاد کرده‌ا‌ند. هر آبشار یا آبگیر با دیگری متفاوت است و هرکدام زیبایی خاص خود را دارد. دیواره‌‌های بزرگ و عظیم رغز در طول مسیر گاه سر به هم آورده‌ا‌ند و یک غار را تداعی می‌کنند و گاه از هم فاصله می‌گیرند و محوطه‌ای زیبا می‌سازند. صدای دلنشین آبشار، فرود و صعود‌های زیبا، شنا در میان حوضچه‌‌های زلال و دیدن ماهی‌‌های زیبای قزل‌آلا، همه و همه ازجمله دقایق جذاب و به‌یاد‌ماندنی حضور در تنگه‌ی زیبای ‌رغز هستند.

رغز به‌معنای راه بکر و لغزنده است. دره‌ی رغز به‌ طول تقریبی ۴ کیلومتر در امتداد شمال به جنوب از سرچشمه‌ی رغز تا دره‌ی جنوب، ۶۴ آبشار و ۱۰۰ حوضچه‌ی طبیعی را در خود جای داده است. البته تنها ۱۴ آبشار و آبگیر دره‌ی جنوبی مورد توجه عموم مردم و کوهنوردان بوده است و با رسیدن به آخرین آبشار دره‌ی جنوبی به ارتفاع 35 متر، دره‌‌ی جنوبی به بن‌بست می‌رسد.

منطقه‌ی سرچشمه‌ی رغز نیز که از مسیر دیگری پیمایش می‌گردد، جنگلی زیباست که محل آغاز آب رغز است.

 • مسیرهای دسترسی به تنگ رغز

  برای رسیدن به منطقه‌ی سرچشمه‌ی رغز دو مسیر پیمایش وجود دارد: یکی با حدود ۴ ساعت کوهپیمایی و مسیر دیگر که حدود ۲ ساعت با خودرو و ۲ ساعت کوهپیمایی است.

  از ابتدای دره که محل مناسبی برای پارک اتومبیل است تا آخرین آبشار این مسیر حدود سه کیلومتر مسیر راهپیمایی، آن هم در میان آب‌های زلال این دره وجود دارد. در برخی موارد نیاز است که حتماً از وسایل و ملزومات خاص صخره‌نوردی و ایجاد کارگاه استفاده شود. با توجه به آنکه صعود مسیر توأم با طی‌کردن آبگیرها و آبشارهای متعدد است، صعود در آبشارها یا گاهی حرکت در زیر آبشارها نیز به زیبایی و جذابیت کار می‌افزاید.

  زلالی آب حوضچه‌ها به گونه‌ای است که فرد می‌تواند عمق آن‌ها را به‌خوبی تماشا کند. عمق آب در برخی حوضچه‌ها به 20 متر هم می‌رسد. در حد واسط منطقه‌ی سرچشمه و دره‌ی جنوبی رغز، دهها آبشار و آبگیرهای زیبا و طبیعت بکر تنها با استفاده از وسایل فنی امکان پیمایش می‌یابد. از منطقه‌ی سرچشمه نیز بدون وسایل فنی امکان بازدید از چندین حوضچه و آبشار مسیر است و نهایتاً با رسیدن به آبشار بلندی به طول 23 متر، کوهپیمایان متوقف می‌شوند.

  همه‌ی آبشارها احتیاج به کارگاه‌زدن ندارد و با توجه به شفافیت آب، عمیق‌بودن حوضچه‌ی زیر آبشار معلوم است. در این صورت می‌توان در آب پرید که هم لذتبخش است، هم وقت کمتری می‌گیرد. سفر در طول این دره بدون داشتن چنین امکاناتی، بسیار سخت و خطرناک خواهد بود. برای سفر بهتر و امن‌تر در این تنگه‌ی زیبا بهتر است از راهنمایان مجرب محلی کمک بگیرید.

  بهترین زمان فرود و بازدید از این دره، از آخر اردیبهشت ماه تا آخر مهرماه است. بلندترین آبشار این دره، آبشار آذرخش به ارتفاع 65 متر و آخرین آبشار، آبشار وداع با ارتفاع 46 متر است.

 • نام آبشارهای تنگ رغز

  آبشارهای مهم مسیر که گروه کوهنوردی آذرخش داراب آن‌ها را نام‌گذاری کرده‌اند، به‌ترتیب فرود عبارت است از:

  1. آبشار نگین به ارتفاع 16 متر؛
  2. آبشار بوم‌رنگ به ارتفاع 7 متر؛
  3. آبشار مسعود به ارتفاع 8 متر؛
  4. آبشار گلاب حوضچه به ارتفاع 11 متر؛
  5. آبشار فتح به ارتفاع 8 متر؛
  6. آبشار حکمت به ارتفاع 11 متر؛
  7. آبشار کبوتر به ارتفاع 25 متر؛
  8. آبشار جام به ارتفاع 9 متر؛
  9. آبشار دماغه (فراز) به ارتفاع 12 متر؛
  10. آبشار آذرخش به ارتفاع 65 متر؛
  11. آبشار یادگار به ارتفاع 4 متر؛
  12. آبشار وداع به ارتفاع 46 متر.
  13. بیستنکته‌ی مهم در سفر به تنگ رغز

 1. با توجه به گرمای هوا، به‌همراه‌داشتن یک بی‌واک برای سپری‌کردن شب کافی است. در ضمن بی‌واک جای زیادی در کوله نمی‌گیرد و با توجه به کوچکی، ضد آب کردن آن راحت است؛ ولی کیسه‌ی خواب هم جا‌گیر است و هم اگر خوب ضد آب نشده باشد و خیس شود، سنگین شده و حمل کوله‌پشتی را سخت می‌کند. جهت احتیاط می‌توان یک ملافه‌ی مخصوص که در داخل بی‌واک و کیسه‌ی خواب استفاده می‌شود نیز به‌همراه داشت تا اگر هنگام شب هوا سرد شد، بتوان از آن استفاده کرد. این ملافه‌ها کوچک هستند و جای زیادی از کوله پشتی را نمی‌گیرند.
 2. بهتر است برای درامان‌‌ماندن از نیش پشه‌ها در طول شب و اقامت در سرچشمه، یک دافع حشرات به همراه داشته باشید.
 3. آب کل مسیر قابل آشامیدن است؛ ولی بهترین آب همان آبی است که در سرچشمه از دل زمین به بیرون می‌تراود.
 4. مهارت شنا‌کردن به شما کمک می‌کند تا از آبشارنوردی لذت بیشتری ببرید.
 5. افراد باید کاملاً به فرود و دست‌به‌سنگ مقدماتی آشنا بوده و نیز جسارت و بنیه‌ی بدنی مناسبی داشته باشند.
 6. به‌علت سردی آب حتماً لباس مناسب استفاده شود (وت سوت).
 7. برای فرود از آبشار حتما از صندل‌های طبیعت‌گردی جلو و پشت‌بسته استفاده کنید.
 8. در سفر به تنگ رغر، جلیقه‌ی نجات را فراموش نکنید.
 9. برای اقامت در شب باید دقت کرد؛ چرا که در طول مسیر نقاط کمی است که فضای مناسب را برای این کار داشته باشند.
 10. برای گذر از تنگ رغز نیازی به هدلامپ نیست و در تمام مسیر نور به‌اندازه‌ی کافی موجود است. فقط در هنگام اتراق شب است که چراغ‌قوه نیاز می‌شود.
 11. آب‌بندی کوله‌پشتی باید به بهترین روش انجام گیرد. (قراردادن وسیله‌ی مورد نظر در یک زیپ‌کیپ و سپس ۲ یا ۳ نایلون فریزر داخل هم که سر آن‌ها را تک‌تک گره زده‌اید و درنهایت قراردادن کیسه‌ی بزرگ پلاستیکی در کوله و گذاشتن تمامی وسایل در آن و گره‌زدن سر آن).
 12. ‌‌قبل از بستن و گره‌زدن نایلون‌ها، هوای آن‌ها را تا جایی که ممکن است، خالی کنید.
 13. وسایل و مواد خوردنی را که قرار است در طول مسیر استفاده کنید، در درون کیسه‌ای جدای از آن کیسه، در کوله قرار دهید.
 14. به ازای هر پج نفر، حداقل یک فلاکس کوچک آب، چای یا نسکافه‌ی گرم به همراه داشته باشید تا در مواقع لزوم بتوانید از آن بنوشید و گرم شوید.مناسب‌ترین کوله برای این برنامه کوله‌های مخصوص دره‌نوردی و غارنوردی است؛ چراکه هم آب به خودشان نمی‌گیرند، هم آب به‌راحتی از آن‌ها خارج می‌شود.
 15. بهتر است یک نفر از افراد کوله‌پشتی به همراه نداشته باشد (وسایل خود را در کوله‌‌ی دیگر اعضا قرار دهد) تا بتواند به‌راحتی یکی از طناب‌ها و ابزار مورد نیاز را که در کوله‌ی حمل ابزار قرار می‌گیرد، به دوش گرفته و به‌راحتی آن را به نفرات جلو برساند.
 16. بردن یک گونی برای آوردن زباله‌های گروه به بیرون از دره، برای زیبایی محیط مسئله‌ی مهمی است.
 17. به وضع هوا و پیش‌بینی سازمان‌های هواشناسی توجه کنید و خطر باران را جدی بگیرید.
 18. در برنامه‌ی بازدید، هرچه تعداد افراد کمتر باشد، ایمنی و سرعت برنامه افزایش می‌یابد.
 19. کبوترها در طول مسیر عبور، در گوشه و کنار، آشیانه دارند و در طول حرکت باید مراقب بود تا لانه‌ی کبوتری را تخریب نکرده یا به جوجه‌های آن‌ها آسیب نرسانید.

  «برای سهولت درخرید بلیط‌های آنلاین خود (هواپیما، قطار، اتوبوس) می‌توانید به وب‌سایت ایران رزرو.کام مراجعه کنید.»

09 اسفند , 1397