سفر به مناطق خنک ایران

0 دقیقه زمان خواندن
سفر به مناطق خنک ایران

سفر به مناطق خنک ایران

هموطنان ایرانی به ایام گرم تابستان نزدیک شدید. باید از این فرصت که همراه با تعطیلی مدارس می باشد، استفاده کرده و قصد عزیمت به سفر در روزهای گرم تابستان کنید. اما تو این هوای گرم و کلافه‌کننده‌ی تابستا کجاها می‌شه سفرکرد که هوای خنک و دلپذیری داشته باشه و بتونید بیشترین لذت را از سفرخود ببرید؟

پیشنهادهای خنک ایران رزرو برای سفرهای تابستانی شما

تنگه‌واشی (فیروزکوه):

تنگه‌واشی در 17کیلومتری شهر فیروزکوه قرار دارد. در حرکت از سمت تهران به دماوند، 17 کیلومتر بعد از فیروزکوه، یک خروجی به سمت چپ هست که به‌سوی تنگه‌واشی حرکت می‌کند. تنگه‌واشی در فصل تابستان میزبان بسیاری از گردشگران است. با تهیه و تدارک لازم برای یک پیاده‌روی در دل کوه و درون رود، به آبشاری زیبا و 15متری می‌رسید. در نزدیکی این آبشار هم رستوران و تفرجگاه کوچکی قرار دارد. همه‌ساله تورهای یک‌روزه‌ی بسیاری به‌سمت تنگه‌واشی حرکت می‌کنند. این منطقه به‌دلیل طبیعت خاص آن از طرف‌داران زیادی برخوردار است.


در ابتدا، پس از یک پیاده‌روی کوتاه‌مدت در سر بالایی کوه، به ابتدای تنگه می‌رسید که باید مسیر را در آب رود ادامه دهید.

در‌صورتی‌که تصمیم دارید به تنگه‌واشی سفرکنید، حتماً از داشتن وسایل لازم برای پیاده‌روی در آب و کمتر خیس‌شدن اطمینان حاصل کنید. تنگه‌واشی علاوه بر طبیعت زیبا، دارای آثار تاریخی نیز هست. یکی از سه کتیبه‌ی معروف دوره‌ی قاجار در این تنگه واقع شده‌ و دو کتیبه‌ی دیگر در چشمه‌علی شهر ری و تونل وانا در جاده‌ی هراز قرار دارند. هر سه‌ی این کتیبه‌ها به دستور فتحعلی‌شاه قاجار حکاکی شده‌ است. بزرگ‌ترین نقش برجسته‌ی این کتیبه‌ها، نقش شکارگاه با تصویر اسب، نیزه و شکارهایش است که در اطراف آن می‌توان عباس میرزا، علی قلی میرزا و علی نقی میرزا، پسران فتحعلی شاه و همچنین نوادگانش را در حال شکار دید.

 

نکات مهم برای مسافرانی که می‌خواهند از این طبیعت زیبا بازدید کنند:

 • چنانچه به‌دنبال آرامش و سکوت هستید، روزهای وسط هفته را برای رفتن انتخاب کنید و اگر به‌دنبال هیاهو و هیجان و شادبودن با جمع هستید، روزهای جمعه را به شما پیشنهاد می‌کنم. تنگه‌واشی جایی است که شلوغی آن شما را به هیجان می‌آورد و باعث آزار شما نخواهد شد.
 • از پوشیدن دمپایی جداً خودداری کنید؛ چون شما بیشتر مسیر را در آب راه می‌روید، سنگ‌های نوک‌تیز باعث ایجاد خراش یا درد در پای شما می‌شوند و احتمال لیزخوردن و افتادن نیز با دمپایی بیشتر است. پوشیدن یک کفش ورزشی برای طی این مسیر راحت‌تر است.
 • دلتاتیک برای شما مسافران تابستانی، سفر و اقامت در هتل صخره‌ای کندوان را به‌عنوان تجربه‌ی زندگي در دل صخره‌هاي سهند پیشنهاد می‌کند.
 • تنگه‌واشی مکان مناسبی برای به‌همراه‌بردن کودکان خصوصاً زیر 7 سال نیست. مسیر طولانی است و مجبور می‌شوید بیشتر راه کودک را در آغوش بگیرید و درنتیجه خودتان هم خسته می‌شوید.


  • حتما یک یا دو شیشه‌ی کوچک آب‌معدنی به همراه داشته باشید.
  • توصیه می‌کنم حتماً تنگه‌ی دوم را ببینید و مسیر را تا رسیدن به آبشار ادامه دهید. شما می‌توانید به پشت آبشار بروید. ایستادن پشت آبشار هم تجربه‌ی زیبایی است.
  • به‌دلیل عدم آفتابگیری تنگه‌ها آب سرد است. بهترین زمان برای طی این مسیر مرداد ماه است.
   • در پایان خواهش می‌کنم حتماً هنگام رفتن به این مکان زیبا و بکر، کیسه‌ای برای ریختن زباله و بطری‌های خالی به همراه داشته باشید.
  • ایران رزور با معرفی تنگه‌واشی توانسته باشد اوقات خوب و خوشی را برای شما و خانواده و دوستان رقم بزند.

  روستای کندوان (آذربایجان شرقی)

  فرهنگ آذربايجان و زبان تركي و آب و هوای خنک در سايه‌سار نسيم مي‌تواند تجربه‌ی يك سفر متفاوت را برای مسافران درتابستان رقم بزند. فقط كافي است كه در برنامه‌هاي سفر خود برنامه‌ی سفر به تبريز را بگنجانيد و به روستای کندوان سفر کنید. البته در اين منطقه آن‌قدر جذابيت و ديدني وجود دارد كه چند روز متمادي، مثلاً يك تعطيلات تابستاني را می‌توانید به سفر به اين منطقه اختصاص دهید.

   

  كران‌هاي مخروطي‌شكل و دوك‌مانند دامنه‌ی كوه‌هاي سهند كه يكي از بهترين مناظر طبيعي سرزمين ايران را به تصوير درمي‌آورد، روستاي كندوان يا در اصطلاح محلي كندوجان را در دل خود جاي داده است. کندوان در 50كيلومتري جنوب غربي تبريز، يكي از روستاهاي دهستان سهند است كه در 18كيلومتري جنوب اسكو، در دامنه‌ی سرسبز سلطان داغي واقع شده است. براي سفر به كندوان، بايد آرام‌آرام از تبريز به‌سمت اسكو، در دامنه‌ی سهند حركت كرد. بعد از اسکو به روستای تاریخی و مدفون حیله‌ور رسیده و از آنجا به‌سوی روستاي صخره‌اي كندوان از نوادر دوران می‌رسیم.

  در كندوان، شكل خارق‌العاده و چشمگير و خاص طبيعت است كه انسان را به‌سوي خود می‌كشد. به‌خصوص انساني را كه سرگردان گشته و براي دفاع از زندگي خود در جستجوي پناهگاهی امن است. در اين مورد احتمالاً حمله‌ی مغولان سبب شد كه مردم روستاهاي اطراف و به‌خصوص «حيله‌ور» از موقعيت طبيعي كران‌ها استفاده کرده، به‌تدريج درون كران‌ها را خالي كنند و در آن‌ها مستقر شوند. بدين ترتيب هم خود را از نظر مقابله با بيگانگان در امان ديدند، هم سكونت در كران‌ها را در تابستان و زمستان برای مقابله با سرما و گرما كاملاً مطبوع يافتند. شكل خانه‌هاي كندوان استوانه‌اي است كه در درون صخره‌ها تراشيده شده است. برخي نيز شكل كلي روستا را به كندوي عسل تشبيه كرده‌اند.

  • ایران رزرو مسافران تابستانی، سفر و اقامت در هتل صخره‌ای کندوان را به‌عنوان تجربه‌ی زندگي در دل صخره‌هاي سهند پیشنهاد می‌کند.

   

  فینارود (خلخال)

  منطقه‌ی گردشگری فینارود خلخال یکی از مناطق زیبای گردشگری بکر در جنوب شهر خلخال، در بالادست روستای خوجین، به زبان محلی فیین، واقع شده است. در لحظه‌ی ورود به این منطقه، با مشاهده‌ی مه غلیظ موجود در ارتفاعات منطقه، به اطمینان می‌توان این منطقه را روزنه‌ای به زیبایی‌های شهرستان خلخال در جنوب استان اردبیل عنوان کرد.

  این منطقه با آب و هوای مطبوع و خنک و چشم‌اندازهای جنگلی و مرتعی، زیبایی خیره‌کننده‌ای دارد که در فصل بهار و تابستان به‌علت سرسبزی و طراوت پای خیلی از گردشگران را به خود می‌کشاند.

  •  از شما مسافران عزیز خواهشمند است که هنگام سفر به این مناطق زیبا حافظ محیط زیست و زیبایی‌های بکر و خاص این مقاصد باشید.

   

  بام ایران (چهارمحال بختیاری)

 • شهركرد مرتفع‌ترين مركز استان در ايران است و به همين دليل به بام ايران شهرت دارد. وجود آثار تاريخي همچون قلعه‌ها و همين‌طور اماكن سياحتي و زيارتي و آب و هواي مطبوع، در فصل تابستان شمار زيادي از گردشگران را رهسپار استان چهارمحال و بختياري به‌خصوص شهركرد، مركز اين استان مي‌كند. جاذبه‌هاي طبيعي فراواني در نزديكي شهركرد وجود دارد كه معروف‌ترين آن‌ها عبارت‌اند از:

  گردشگاه چشمه زنه‌ی هفشجان: در دامنه‌ی رشته‌کوه جهان‌بین و ۲کیلومتری هفشجان و ۲۰کیلومتری شهرکرد واقع شده است. این گردشگاه از جاذبه‌های مهم گردشگری نزدیک به شهرکرد، مرکز کنونی استان چهارمحال و بختیاری بوده و آب معدنی و لاله‌های واژگون آن از مهم‌ترین ویژگی‌های آن محسوب می‌شود. به‌منظور تأمین بخشی از آب کشاورزی دشت هفشجان، سدی در ۲۰کیلومتری جنوب شهرکرد و شمال کوه جهان‌بین و ۳کیلومتری شهر هفشجان روی این چشمه احداث شده است
 • تالاب چغاخور: در بین تالاب‌های نُه‌گانه‌ی استان، تالاب چغاخور به‌دلیل وسعت زیادتر و زیبایی بیشتر شهرت بیشتری دارد و از تالاب‌های مهم کشور به‌حساب می‌آید‌. این تالاب به‌دلیل انعکاس شفاف و زیبای طبیعت اطراف خود به تالاب آیینه‌ای نیز مشهور است و تنها منطقه‌ای است که هر چیز را در اطراف آن دوبار می‌توان مشاهده نمود‌. کوه کلار با زیبایی برف قله و ستیغ‌های آن با سبزه‌ی دامنه‌ی خود با انعکاسی زیبا دوبار مشاهده می‌شود.

 • کوهرنگ: به‌دلیل داشتن جاذبه‌های طبیعی فراوان و چشمه‌سارهای متعدد همچون چشمه‌ی دیمه، چشمه‌ی آب معدنی کوهرنگ، دیدنی‌های طبیعی همچون تونل کوهرنگ، آبشار شیخ‌علی‌خان، دشت لاله‌های واژگون و پیست اسکی شهرت بسیاری دارد و یک مقصد توریستی برای مسافرانی که در تابستان سفرمی‌کنند و علاقمندان به طبیعت محسوب می‌شود. طبیعت بکر و دست‌نخورده‌ی کوهرنگ در طول سال، گردشگران بسیاری را به‌سوی خود جذب می‌کند.

  لاله‌ی واژگون از گونه‌ی گل‌ها و گیاهان منحصر‌به‌فرد بومی و وحشی مناطق کوهستانی ایران است. «لاله‌ی واژگون» از راسته‌ی سوسن‌سانان بوده و عمر کوتاهی دارد. گل‌دهی آن از اوایل اردیبهشت آغاز می‌شود و در فصل بارش پایان می‌یابد. این گونه‌ی گیاهی از گیاهان علفی پیازدار و چند‌ساله است که تاکنون ۱۵گونه‌ی آن در ایران شناسایی شده است.

15 اسفند , 1397