سفر به نیاگارای ایران

0 دقیقه زمان خواندن
سفر به نیاگارای ایران

سفر به نیاگارای ایران با ایران رزرو 

 خصوصیت بارزی که این سفر دارد این است که جزو سفرهای بسیار جذاب‌ برای دوستداران مسافرت و گردشگری محسوب می‌شود؛ به‌عبارتی یک سفر ترکیبی است که مسافران و گردشگران عزیز می‌توانند در آن هم تفریح، هم ورزش، هم زیبایی‌های طبیعت را یکجا باهم تجربه کنند.

این‌بار در جست‌وجوی یکی از بلند‌‌ترین آبشار‌‌های ایران، راهی دیار کرمانشاه می‌شویم. بله این همان جاده‌ای است که تعداد زیادی از ایرانی‌‌ها از آن عبور کرده‌اند تا برای سفر به کربلا از مرز خسروی وارد خاک عراق شوند. در مسیر کرند غرب به سر پل ذهاب، رفته‌رفته کوهستانی عجیب نمایان می‌شود.


تصاویری که در سایت‌های اینترنتی کوهستان دالاهو دیده می شود، همیشه در ذهن می ماند و قرارگرفتن در این عظمت رؤیای شیرین خیلی ها  بوده است و اکنون در محدوده‌ی شهرستان دالاهو، کوه‌‌های زیبا و سر به فلک کشیده‌ی دالاهو خودنمایی می‌کند.

بیوگرافی:

آبشار پیران یا آبشار ریجاب یکی از بلندترین آبشارهای ایران است که در استان کرمانشاه واقع شده است. اختلاف ارتفاع آبشار پیران در نقطه‌ی‌ بالا و پایین طبقه‌ی سوم، براساس اندازه‌گیری‌های انجام‌شده با GPS، نزدیک به ۱۸۰ متر است! این آبشار که از دل کوه‌ها و صخره‌های اطراف سرازیر می‌شود، در زمره‌ی جاذبه‌های بسیار کم‌نظیر روستای شالان در شهرستان سرپل ذهاب قرار دارد و می‌توان گفت با زیبایی‌های منحصر‌به‌فردی که دارد، مسافران و گردشگران زیادی را در فصول مختلف سال مجذوب خود می‌کند.

 

آبشار پیران آبشاری سه‌طبقه است که دو طبقه‌ی بالایی آن بسیار بلند و طبقه‌ی پایینی کوتاه‌تر است. طبقه‌ی سوم آبشار پیران در زیر درختان قرار گرفته و از بالا دیده نمی‌شود... آب این آبشار از فراز صخره‌ای بسیار عظیم به پایین سرازیر می‌شود. در نزدیکی آبشار پیران، ویرانه‌های قصر یزدگرد قرار دارد که قدمت آن به دوران ساسانی می‏‌رسد. ازجمله جاذبه‌های این آبشار، فرود کوهنوردان از بالای صخره و ارتفاعات آبشار به پایین است. به‌طوری‌که هر سال تعداد زیادی کوهنورد به این منطقه‌ی زیبا سفر می‌کنند. برای رفتن به آبشار پیران باید از سر پل‌ ذهاب حدود 9 کیلومتر به‌سمت روستای شالان رفت. با حدود یک ربع پیاده‌روی به منطقه‌ی زیبایی که آبشار در آن واقع شده می‌رسیم. آبشار بلند و زیبای پیران که از دل کوه‌ها و صخره‌های اطراف سرازیر می‌شود، در زمره‌ی جاذبه‌های بسیار کم‌نظیر روستا قرار دارد. آبشار پیران در چهارمین همایش شورای سیاست‌گذاری ثبت آثار ملی کشور در فهرست میراث طبیعی کشور قرار گرفت.

 

در پایین‌دست آبشار پیران، روستای پیران و دره‌ی سرسبز و بسیار زیبای پیران قرار گرفته است که سرسبزی آن از آب این آبشار که از منطقه‌ی ریجاب می‌آید، منشأ می‌گیرد. باغ های انجیر، زردآلو و انار در دره‌ی پیران قرار گرفته است. رد آب بر دیواره‌های بلند ریجاب دیده می‌شود. برای رفتن به ریجاب، از کرمانشاه به‌سمت اسلامآباد غرب و کرند غرب حرکت کرده و پس از عبور از سرخه دیزه، در ۱۸کیلومتری سر پل ذهاب، سه‌راهی ریجاب کاملاً مشخص خواهد بود.

مسیرهای دسترسی به آبشار

 • مسیر نخست روستای پیران در ۱۰کیلومتری سر پل ذهاب است که شما را به پای آبشار می‌برد. مسیری که به پای آبشار منتهی می‌گردد، از شمال شهر سر پل ذهاب به‌سمت روستای پیران رفته و با دورزدن این روستا، به پارکینگی در شرق آن ختم میشود. از این نقطه تا پای آبشار هم مسافتی حدود ۱۵۰۰ متر را باید با پای پیاده طی کرد. در حال حاضر حدود دو سوم از این مسیر به‌صورت سنگ‌فرش مناسبی بهسازی شده است.

 • مسیر دیگر از منطقه‌ی ریجاب گذشته و در کنار روستای ژالگه به بالای صخره‌های مشرف بر آبشار ختم می‌شود. موقعیت مکانی این نقطه به گونه‌ای ا‌ست که منظره و نمایی بسیار زیبا از آبشار را از روبه‌روی آن به نمایش می‌گذارد و ابهتی خاص دارد. نکته‌ی جالب آن است که برای رفتن از بالا به پایین آبشار که فاصله‌ی مستقیم آن حدود ۲۰۰ متر است، باید حدود ۴۵ کیلومتر ماشین‌سواری کنید.

  درمسیری که برای رسیدن به آبشار اصلی طی می‌کنیم، آبشارهای بلند دیگری قرار گرفته اند و پیش از آبشار پیران در مسیر دیده می‌شوند. برای چند‌دقیقه‌ای اسیر این سرسبزی و تغییر پوشش گیاهی شده‌ام که صدای آب مرا به خودم می‌آورد. برای یک لحظه تمام نگرانی‌‌ها و نا‌امیدی‌‌ها به شور و شعفی وصف‌ناپذیر تبدیل شد. روبه‌رویم عظمتی باورنکردنی است. آبشاری با ارتفاع نزدیک به یک‌صد‌و‌پنجاه متر که باید سرت را کاملاً بالا بگیری تا آن را ببینی!

  اینجا همه‌چیز با طراوت است و از هر جایی درختی روییده است و از هر بلندی، آبی به پایین روان است. در کنار آبشار بلند پیران، چندین آبشار زیبای دیگر وجود دارد و آب‌نما‌‌های طبیعی متعدد که زیبایی دو چندانی به آن داده است. آب تنی در پایین‌‌‌ترین نقطه‌ی آبشار‌‌های پیران در هوای گرم منطقه لذتی وصف‌ناشدنی دارد. چشمه‌‌های متعدد در دل کوه‌‌های دالاهو و وجود سراب‌‌های فراوان در این منطقه، مانند سراب ریجاب و سراب اسکندر، رود‌‌های پرآبی جاری کرده است.

  وقتی به ریجاب می‌روی و از بالا آبشار ریجاب را نگاه می‌کنی، این نقطه از آبشار آن‌قدر کوچک است که به‌سختی دیده می‌شود!!!

  وقتی بر بالای دره‌ی پیران قرار بگیری، دوست داری ساعت‌ها بنشینی و این عظمت را تماشا کنی... .

  منطقه‌ی ریجاب به‌جزآبشار زیبای پیران، جاذبه‌های طبیعی فراوانی دارد که در ایام مختلف سال و به‌ویژه در فصول بهار و تابستان پذیرای گردشگران و علاقه‌مندان به طبیعت است. یکی از آثار تاریخی بسیار مهم ایران به نام آنوبانی نی در سر پل ذهاب واقع شده است. منطقه‌ی بابایادگار و زیارتگاه مقدس آن نیز در این منطقه واقع شده است. سراب اسکندر، مجموعه‌ی دیدنی و بسیار عجیب قلعه‌ی یزدگرد، یادگار یزدگرد سوم، بر بلندای کوه‌های صعب‌العبور دالاهو، قبرستان و مقبره‌ی ابودجانه از دیگر جاذبه‌های منحصر‌به‌فرد سرپل ذهاب و ریجاب است.با  ابران رزرو همراه باشید تا شما را به بهترین سفر ها ببرد.
15 اسفند , 1397